Dieta ketogeniczna w leczeniu padaczki lekoopornej.

Dieta ketogeniczna w leczeniu padaczki lekoopornej.

 Na całym świecie choruje na nią około 22 milionów ludzi. Objawem padaczki są napady o różnym przebiegu, bywają bardzo subtelne, trudne do rozpoznania, u dzieci objawiają się czasem jako „zawieszki”, „zamyślenie”, drganie powieki. Ale są też dużo bardziej poważne po drgawki, wymioty, utratę przytomności.

Leki przeciwpadaczkowe pojawiły się w latach 30. XX wieku, jednak leczenie epilepsji było nieskuteczne. Co najmniej jedna trzecia pacjentów jest oporna na leczenie farmakologiczne.

Padaczkę kontroluje się głównie farmakologicznie. Dawkowanie i leczenie ustala lekarz prowadzący neurolog. Przy padaczce lekoopornej leczenie okazuje się mało skuteczne i często wprowadzane są dodatkowo alternatywne sposoby jak olej CBC lub dieta ketogeniczna.

Jest pewna historia, kiedy pewien chłopiec dwuletni Charlie nie reagował na leczenie przeciwpadaczkowe. Wtedy jego ojciec Jim Abrahams, nie poddał się i poprosił szpital Johnsa Hopkinsa aby wyleczyli nawrotowe ataki u jego syna. Wprowadzili mu dietę ketogenną i już po kilku dniach na tej diecie ataki ustąpiły. Obecnie rodzina ta stara się przekazywać wiedzę n temat diety ketogenicznej i jej pozytywnego wpływu na leczenie padaczki szczególnie lekoopornej. W 1997 roku wyprodukowali fil  z udziałem Meryl Streep „Po pierwsze nie szkodzić”, który opowiada o doświadczeniu ich dziecka. Od tego czasu liczba dzieci, którym pomogła ta dieta wciąż rośnie.

W ostatnich latach lekarze znów zaczęli stosować dietę ketogeniczną z bardzo dobrym skutkiem. Badania wykazują, że dieta ta redukuje drgawki o ponad 50% nawet u 55%pacjentów, u 27% osób liczba napadów obniża się o ponad 90% a wielu z nich wchodzi w całkowitą remisję.

Znam przypadek dziecka z silną lekooporną padaczką, miał bardzo dużo napadów w ciągu dnia, leczenie rozszerzono o olejek CBD, napady nieco się zmniejszyły ale po zastosowaniu diety ketogenicznej liczba napadów zmniejszyła się do ok. 10- 15 tygodniowo, gdzie dziennie miał kilkadziesiąt. Znacznie poprawiło to jego funkcjonowanie psychofizyczne.

Dieta ketogeniczna jest dietą niskowęglowodanową i wysokotłuszczową. Właściwości tej diety mogą wynikać z korzystnego działania ketonów („paliwo”  dla mózgu na tej diecie i głodówce) oraz z obniżenia poziomu glukozy we krwi. Uważa się, że zdolność neuronu do aktywacji zależy w dużej mierze od glukozy dlatego jej ograniczenie może sprawić, że neuron będzie miał trudności z osiągnięciem i utrzymaniem wysokiego poziomu aktywności synaptycznej, niezbędnego do wystąpienia napadów.

Pierwsza udokumentowana dłuższa terapia dietą ketogeniczną jest z roku 1930. 12% pacjentów doświadczyło całkowitej remisji a 50-90% zaobserwowało zmniejszenie liczby napadów. W 1998 Vining opublikował badanie wśród dzieci opornych na leczenie farmakologiczne. Po trzech miesiącach na diecie 4:1 czyli 90% tłuszczu, 10% białka i węglowodanów, u 54% dzieci częstotliwość ataków zmniejszyła się o ponad 50%. Po roku stosowania diety u 10% napady całkowicie ustąpiły.

Jest wiele badań wskazujących na dobroczynne skutki diety ketogenicznej w leczeniu padaczki lekoopornej i wielu innych schorzeń.

Źródła:

 1. Lutas, A. i G. Yellen. „ The ketogenic diet:metabolic influences on brain excitability and epilepsy”. Trends in neurosciences 36, nr 1 (2013).
 2. Klein, P., J. Janousek, A. Barber i R. Weissberger. „Ketogenic diet treatment in adults with refractory epilepsy”. Epilepsy & Behavior 19, nr. 4 (2010).
 3. Schoeler, N. E. S. Wood, V. Aldridge, J. W. Sander, J.H. Cross i S. M. Sisodiya. „Ketogenic dietary therapies for adults with epilepsy”. Epilepsy & Behavior 37 (2014).
 4. Martyna Zielińska ¹*, Jadwiga Buczkowska-Radlińska „Wpływ diety niskowęglowodanowej na stan zdrowia człowieka” Pomeranian J Life Sci 2017;63(4):56-61.
 5. Jacob Wilson, R. Lowery „Ketogeniczna Biblia” 2019r.

Ten post ma 10 komentarzy

 1. frocks

  It’s the best time to make a few plɑns for the long run аnd it is time to be happy.
  I’ve learn this put up and if I could I desire to counsel
  you some fascinating things or suggestions. Perhaps you can wrіte next articles referrіng to this article.

  I want to read more things about it!

  1. Dorota Robaczyńska

   Thanks:) Do You u want to know more about ketogenic diet or epilespy?

 2. sloane

  Very nice blog poѕt. I certaіnly appreciate
  this website. Thanks!

  1. Dorota Robaczyńska

   Thank You 🙂

 3. Have you ever thought about including a little
  bit more than just your articles? I mean, what you sɑy iѕ ᴠaluable and everything.
  However just imagine if you added some great graphics or video
  clips to give yoᥙr poѕts more, “pop”! Your content is excellent but
  with images and video clips, this blog coulԁ certainly be
  one of the greatest in its niche. Fantastiϲ blog!

  1. Dorota Robaczyńska

   Thanks. I have YouTube Zdrowie od początku😉

  1. Dorota Robaczyńska

   Thank You🙂

 4. This design is іncrеdible! You definitely knoᴡ how to keep ɑ reader amuseɗ.
  Between your wit and уour videos, I was almost moved
  to staгt my own blog (well, almost…ΗaHa!) Wonderfuⅼ job.
  I really loved what you had to say, and more
  than that, how you presented it. Ꭲoo cool!

  1. Dorota Robaczyńska

   Thank You al lot🙂

Dodaj komentarz